Tiranë
Monday, September 16, 2024
spot_img

Shqipëria triumfon ndaj Ukrainës në Ligën e Kombeve me përmbysje spektakolare

Kombëtarja shqiptare e futbollit e filloi sezonin e ri të Ligës së Kombeve me një fitore të rëndësishme 1-2 kundër Ukrainës. Në stadiumin “Epet Arena” të Pragës, kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Sylvinho arritën një përmbysje të shkëlqyer, duke siguruar tri pikët e para në Grupin 1 të Ligës B. Kjo ndeshje shënoi një moment historik për Shqipërinë, pasi në shtatë takime të mëparshme me Ukrainën, kjo ishte hera e parë që kuqezinjtë dolën fitimtarë, më 7 shtator 2024.

Ecuria e Ndeshjes

Ndeshja filloi me një formacion identik si ai i përdorur në Kampionatin Europian 2024, megjithatë prapavija ishte ndryshuar për shkak të dëmtimeve. Shqipëria e nisi lojën me kujdes, duke studiuar Ukrainën, dhe Qazim Laçi kishte disa mundësi të mira për të kaluar në avantazh gjatë pjesës së parë. Megjithatë, pjesa e parë përfundoi me rrjeta të paprekura, ndonëse Shqipëria pati epërsi në lojë.

Pjesa e dytë nisi në mënyrë të pafavorshme për Shqipërinë, pasi Konoplia i ndëshkoi kuqezinjtë me një goditje fluturimthi pas një momenti hutimi të mbrojtjes shqiptare. Megjithatë, vetëm pesë minuta më vonë, Ardian Ismajli barazoi rezultatin, duke realizuar një gol pas një krosimi të Asllanit, duke rikthyer balancën në ndeshje.

Shqipëria mori më shumë besim pas barazimit dhe vazhdoi të kërcënonte portën ukrainase. Në minutën e 66-të, Rey Manaj me një lëvizje të zgjuar asistoi për Jasir Asanin, i cili shënoi golin e përmbysjes, duke ngritur rezultatin në 1-2 për Shqipërinë. Pjesa e mbetur e lojës u menaxhua mirë nga kuqezinjtë, duke i dhënë trajnerit Sylvinho mundësinë të freskonte skuadrën me zëvendësime.

Ardian Ismajli u shqua jo vetëm për golin e tij, por edhe për disa ndërhyrje shpëtimtare, veçanërisht njëra që evitoi një gol të sigurt për Ukrainën. Ai u vlerësua si lojtari i ndeshjes me një notë të lartë 8.3 sipas “SofaScore”.

Situata në Grup

Në ndeshjen tjetër të Grupit 1, Gjeorgjia mposhti Çekinë me rezultatin 4-1, duke ndarë kreun e grupit me Shqipërinë me nga tri pikë secila. Pas tre ditësh, Shqipëria do të presë Gjeorgjinë në stadiumin “Air Albania” në Tiranë, ku do të përballet për një tjetër ndeshje të rëndësishme në Ligën e Kombeve.

Komentet Kryesore të Ndeshjes:

– **90+3’**: Mbyllet ndeshja me fitoren historike të Shqipërisë 1-2 ndaj Ukrainës.
– **83’**: Rey Manaj godet shtyllën me kokë.
– **66’**: Jasir Asani realizon golin e përmbysjes, 1-2 për Shqipërinë.
– **62’**: Ismajli gjuan me kokë, por topi ndalet nga Trubin.
– **54’**: Ismajli barazon rezultatin në 1-1 pas një krosimi nga këndorja.
– **49’**: Konoplia kalon në avantazh Ukrainën, 1-0.
– **45+1’**: Mbyllet pjesa e parë 0-0.
– **9’**: Qazim Laçi krijon mundësinë e parë për Shqipërinë, por topi kalon ngjitur me shtyllën.

Formacionet Zyrtare:

– Ukraina (3-5-2): Trubin, Kabalev, Matvijenko, Zabarnji, Brazhko, Sudakov, Shaparenko, Konoplia, Mykolaenko, Tsigankov, Jaremçuk. Trajner: Sergei Rebrov.
– Shqipëria (4-3-3): Strakosha; Hysaj, Ismajli, Kumbulla, Mitaj; Asllani, Ramadani, Laçi; Asani, Bajrami, Manaj. Trajner: Sylvinho.

Me këtë fitore, Shqipëria e nisi në mënyrë të shkëlqyer sezonin e ri të Ligës së Kombeve dhe ka vendosur një bazë të fortë për sfidat e ardhshme në grup.