Tiranë
Monday, September 23, 2024
spot_img

Bayerni triumfon në trofeun e parë sezonal ngre lart Superkupën e Gjermanisë

Spektakël, raste të humbura dhe plot 8 gola të shënuar në “Red Bull Arena”, por në fund është Bayerni që triumfon në trofeun e parë sezonal, duke ngritur lart Superkupën e Gjermanisë.

Bavarezët konfirmojnë edhe njëherë se janë ata skuadra për t’u mposhtur në Gjermani, teksa pas 10 suksesesh radhazi në Bundesligë, fitojnë për herë të tretë radhazi Superkupën dhe për herë të 10 në histori.

Debutim nga minuta e parë për Sadio Mane, që dërgoi tre herë topin në rrjetë, por vlejti vetëm goli në pjesën e parë, pasi dy të tjerë në të dytën u anuluan për pozicione jashtë loje milimetrikë.

Pak minuta në fushë edhe për Mathijs De Ligt, që nuk pati kohë të tregojë veten, por ndihmoi të tijtë të mbrojnë avantazhin dhe të festojnë suksesin në Superkupën e Gjermanisë për herë të 10 radhazi.

Sa i përket ndeshjes, bavarezët dominuan totalisht në pjesën e parë dhe shkuan në dhomat e zhveshjes me avantazhin e tre golave të shënuar nga Musiala, Mane dhe Pavard, por 45-minutëshi i dytë na tregoi një Leipzig krejtësisht ndryshe.

Vendasit goditën traversën, shënuan tre herë dhe krijuan shumë raste të tjera, ndërsa Bayerni gjeti një gol me Gnabry, Sane e dy të tjerë me Mane, por këta të senegalezit u anuluan.

Vërshëllima finale na në fuqi suksesin 3-5 të Bayernit dhe konfirmoi se edhe sezoni i ardhshëm i Bundesligës do të ofrojë një spektakël të jashtëzakonshëm.