Tiranë
Friday, September 20, 2024
spot_img

Lojtari i Barcelona-s pranon ulje rroge vetëm për të mos u larguar! Rinovimi afron

Sergi Roberto ka vendosur të vazhdojë karrieren e tij në “Camp Nou”. Kontrata aktuale e mesfushorit përfundon në fund të këtij sezoni, por lojtari do të pranojë ofertën e Barcelonas për të rinovuar edhe për një sezon, pavarësisht se ende nuk është bërë zyrtare.

Burime pranë lojtarit sigurojnë se rinovimi është i avancuar, por ka ende disa detaje për të diskutuar, ndërsa për Sergi Roberto ka pasur interesime nga Italia dhe Premier League, por oferta e fundit nga Barcelona ka bërë që lojtari të pranojë të qëndrojë në “Camp Nou”.

Roberto ka pranuar të ulë pagën e tij me 50 për qind. Por më në fund duket se mbizotëron synimi i lojtarit për të qëndruar edhe një herë në shtëpi nën komandën e Xavi Hernández , i cili tashmë e ka pranuar herë pas here se do të ishte i lumtur ta kishte lojtarin për sa kohë ai do të përshtatej me kushtet e dakorduara.

Në moshën katërmbëdhjetë vjeç, Sergi Roberto mbërrin në Cantera të Barcelonës nga akademia e të rinjve të Gimnàstic në Tarragona. Në sezonin 2009-2010, në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare, ai bëri debutimin e tij me Barcelonën B, duke kontribuar me 29 ndeshje të luajtura në ndeshjen e kthimit të skuadrës katalanase në Segunda División spanjolle pas njëmbëdhjetë vjetësh.

Më 10 nëntor 2010 ai bëri debutimin e tij me Barcelonën duke luajtur pjesën e dytë të ndeshjes së Kupës së Mbretit kundër AD Ceuta: ndeshja do të përfundojë 5-1 për skuadrën blaugrana. Më 27 Prill 2011 ai bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve në ndeshjen e parë gjysmëfinale të fituar 2-0 si mysafir kundër Real Madridit, duke zëvendësuar David Villa në minutën e 90-të.

Më 21 maj 2011 ai luajti si titullar në ndeshjen e fundit të ligës kundër Málaga, e fituar me rezultat 1-3; lojtari qëndron në fushë për 90 minutat e plota të lojës. [5] Më 6 dhjetor 2011 ai luajti si titullar në ndeshjen e fundit të grupit të Champions League kundër Bate Borisov, duke shënuar gjithashtu një gol.