Tiranë
Thursday, September 19, 2024
spot_img

Për herë të shtatë në histori, Vllaznia shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë

Vllaznia e kurorëzoi në mënyrën më të mirë të mundshme  sezonin e jashtëzakonshëm që përjetoi këtë vit. Skuadra shkodrane la pas dhimbjen për humbjen e kampionatit ndaj Teutës, për të festuar në ‘Air Albania Stadium’ triumfin në Kupën e Shqipërisë pasi mposhti në finale Skënderbeun 1-0.

Në finalen e zhvilluar në “Air Albania”, zyrtarisht për herë të parë me tifozë, Vllaznia mposhti Skënderbeun me rezultatin minimal 1-0. Ashtu siç pritej, ekipi i Bërdariç ishte me superiorë, kishin kontrollin e topit, krijuan më shumë volum loje, duke iu afruar golit të avantazhit në më shumë se një herë.

Skënderbeu nuk qëndroi pasiv, ekipi i Memellit bënë lojën e tyre, por pa mundur të ishin konkret në pasin final. Në momentin më përcaktues të sfidës, në minutën e 39-të, Vllaznia gjeti golin e avantazhit me Da Silvën.

Vllaznia ishte më kërkuese në pjesën e parë teksa e detyroi skuadrën e Skënderbeut që të qëndronte më shumë në mbrojtje teksa krijoi edhe disa momente të mira për të shënuar.

Megjithatë goli për skuadrën shkodrane erdhi në minutën e 39 me Da Silvan me futbollistët e Vllaznisë që festuan këtë gol avantazhi me tifozët që kishin ardhur për të ndjekur skuadrën e tyre nga shkallët e Air Albania Stadium. Me avantazhin 1-0 u mbyllën edhe 45 minutat e para të kësaj finaleje

Në pjesën e sytë si Skënderbeu ashtu edhe Vllaznia kërkuan të shënonin, por nuk I shfrytëzuan shanset që krijuan. Me kalimin e minutave, të dyja skuadrat filluan të ndjenin lodhjen dhe kjo u duk në veprimet e futbollistëve që në disa raste nuk kishin qartësinë e duhur. 11 minuta nga fundi Da Silva pati një tjetër mundësi shënimi.

Në momentin më të mirë të tyre, Skënderbeu mbeti me dhjetë lojtarë, në minutën e 86-të pas daljes me karton të kuq të Zguros. Ardit Hoxhaj në shtesë shpërdoroi një mundësi të artë për të hipotekuar finalen, por në fund festa ishte e gjitha për kuqeblutë.