Tiranë
Saturday, September 21, 2024
spot_img

Shqipëria siguron kualifikimin në Euro 2024 pas barazimit 1-1 me Moldavinë

Në një ndeshje tensionuese në Stadionul Zimbru (Chişinău), Shqipëria ka siguruar kualifikimin e saj në Kampionatin Europian të Futbollit për herë të dytë në historinë e vendit. Barazimi 1-1 me Moldavinë sjell gëzim dhe sukses për ekipin shqiptar.

Ndeshja nisi me ritëm të ulët, por tensioni u rrit kur Sokol Cikalleshi shënoi një gol të shkëlqyer nga penalltia në minutën e 24-të, duke sjellë epërsi për Shqipërinë. Megjithatë, Moldavia nuk u dorëzua dhe shfaqi përpjekje për të kthyer rezultatin.

Në pjesën e dytë, Shqipëria ka mbrojtur epërsinë e saj, por një goditje nga larg e Ramadani ka goditur traversën, duke shmangur një gol shtesë. Në minutat e fundit, Moldavia arriti të shënonte golin e barazimit përmes lojtarit Baboglu.

Me këtë rezultat, Shqipëria udhëhoqi grupin me 14 pikë dhe siguroi biletën për në Euro 2024. Ndeshja e fundit në shtëpi kundër Ishujve Faroe do të jetë një shans për të shijuar momentet e fundit të kualifikimeve.