5.5 C
Tiranë
Friday, February 23, 2024
spot_img

Çertifikata e lindjes së Princ Filipit,publikohet pas gati një shekull..

Certifikata e lindjes së Princ Filipit është zbuluar nga Daily Mail të dielën – pasi qëndroi i ‘varrosur’ për gati një shekull në një arkiv afër vilës Greke ku ai lindi.

Dokumenti u shkrua me dorë në Katharevousa Greke, një version purist i greqishtes së re, nga një prift i quajtur Spiridon Tryfonas në ishullin e Korfuzit.

Ajo ka qenë duke mbledhur pluhur për dekada në një arkiv komunal të vendosur në një kazermë të vjetër të Ushtrisë Britanike që ndodhet brenda kalasë Veneciane me pamje nga Qyteti i Vjetër i Korfuzit.

Çertifikata përshkruan detaje se si Princi i Greqisë, babai i FIlipit paraqiti djalin para priftit dhe deklaroi se kishte lindur në orën 10 të mëngjesit të 28 majit 1921.

Filipi në të vërtetë lindi në 10 qershor 1921 por ekspertët thonë se lindja e tij u regjistrua duke përdorur kalendarin e vjetër Julian, i cili ishte ende duke u përdorur në Greqi në fillim të Shekullit 20.

Në çertifikatë thuhet, ndër të tjera, se nëna e foshnjës është Princesha Alice, babai i së cilës, Princi Louis i Battenberg , lindi në Pallatin Windsor.

Theksohet gjithashtu se gjatë pagëzimit të foshnjës në Kishën Ortodokse Greke, atij zyrtarisht iu dha emri “Filipi ” nga Mbretëresha ‘Nënë Olga “.

Mbesa e Stylianos Maniarizis , i cili ishte atëherë president i Këshillit Bashkiak të Korfuzit dhe një nga zyrtarët që kishin marrë pjesë në pagëzimin e Filipit në kishën e bukur të Agios Georgios, foli për gazetën për krenarinë që familja e saj nxori nga fakti se një nga anëtarët e tij ishte i pranishëm në këtë moment të rëndësishëm në jetën e një figure historike .

” Ishte një nder i madh për gjyshin tim të ishte një nga kumbarët e Princit Philip”tha 70-vjeçari Vasiliki Maniarizi, i cili është një farmacist në ishull.

Ai shton: “Edhe pse nuk e kam takuar kurrë, babai im më kishte treguar historinë e pagëzimit të tij shumë herë. Unë jam krenar për gjyshin tim.”

Sipas Daily Mail, çertifikata ofron një vështrim të fshehtë në 18 muajt e parë të trazuar të jetës së Princit Philip, i cili vdiq të premten  në moshën 99 vjeçare.

Burri i ardhshëm i Mbretëreshës Elizabeth lindi në Mon Repo, një vilë me pamje nga deti Jon.

“Thuhet se ai lindi në tryezën e kuzhinës së pallatit, e cila u përdor më pas nga familja mbretërore e Greqisë si një rezidencë verore .

” Familja e  Filipit u detyrua të largohej nga Korfuzi në dhjetor 1922, pasi babai i tij u arrestua dhe u akuzua për tradhti pas Katastrofës së Azisë së Vogël. Familja e tij u arratis.

“Me bojën e saj të qëruar dhe fasadën e veshur me kohë, madhështia e Mon Repo është zbehur në shekullin e kaluar, megjithëse dhomat elegante në katin e parë, të cilat tani strehojnë një muze, japin një shije të së kaluarës së saj mbretërore.

“Shenja e vetme e dukshme e marrëdhënies me Filippos është një pllakë blu dhe e kuqe e shkruar në Greqisht dhe Anglisht, pranë qytetit të hyrjes” , shkruan Daily Mail.

Të premten, një buqetë me gjashtë trëndafila të bardhë u vendos pranë portës, me një kartë ku shkruhej “Pusho në paqe Princi Filip, Duka i Edinburgut”.

Lynn dhe Vivian Church, dy nga 6,000 britanikët që jetojnë në ishull, vizituan vendin për të hedhur lule dhe për t’i dhënë haraç burrit “i cili qëndroi si një shkëmb pranë Elizabetës gjatë gjithë jetës së saj”.

Ja çfarë shkruhet në çertifikatë

Në Korfuz, më 24 tetor të vitit 1921, unë, o nënshkruar i Kishës së Krishtit Tonë Shpëtimtarit, e cila ndodhet në mjediset e Pasurisë Mbretërore Mon Repos, deklaroj se Lartësia e Tij Mbretërore Princi Andreas (Andrew) i Greqisë , 39 vjeç, djali i mbretit tonë të ndjerë George I, lindur në Athinë dhe banues në Korfuz, u paraqit para meje.

Ai më paraqiti një foshnjë mashkull të porsalindur dhe deklaroi se ai lindi të premten më 28 maj 1921 në orë 10 në shtëpinë e tij nga Princesha e saj Mbretërore Aliki (Alice), 36 vjeç, vajza e Louis, Princit të Battenberg, i lindur në Kështjellën Windsor.

Gjatë pagëzimit të tij të porsalindurit iu dha emri Philippos (Philip) nga kumbarët e tij, përkatësisht Mbretëresha e Madhërisë së saj Mbretërore Nëna Olga, e përfaqësuar nga Lartmadhëria e saj Princesha Olga, vajza e Lartmadhërisë së Tij Mbretërore Nikollaos i Greqisë dhe Komuna e Korferatave, e përfaqësuar unanimisht nga Kryetari i Bashkisë Z. Alexandros S. Kokotos dhe Z. Stylianos I. Maniarizis, president i Këshillit Bashkiak.

Akti i regjistrimit u përpilua në prani të dëshmitarit, Theodoros Chrysovitsianos, i biri i Nikolaos, vjeç 45, mjek, i lindur në Korfuz dhe Konstantinos Alamanos, djali i Perikliut, 39 vjeç, avokat, i lindur në Korfuz, dhe të dy këshilltar bashkiakë .

Akti i regjistrimit është nënshkruar ligjërisht nga unë, i paraqituri dhe dëshmitarët.

opennews.al
opennews.al
opennews.al
opennews.al
opennews.al

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT