5.5 C
Tiranë
Friday, February 23, 2024
spot_img

Kadare sërisht mes 11 autorëve pretendent për të fituar çmimin Nobel,pjesëe tyre romancier të pavlerësuar

Ndërsa sezoni i çmimeve Nobel filloi të hënën, çmimi i shumëpritur Nobel për letërsinë ka hyrë sërish në debate mes bibliofilëve. Laureati i Nobelit për vitin 2021 iu dha romancierit britanik me origjinë nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah, “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur të efekteve të kolonializmit dhe fatit të refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve”. Është e vështirë të dihet se çfarë është në mendjen e Komitetit të Nobelit pasi të nominuarit mbahen sekret për 50 vjet derisa vetë të nominuarit të bëjnë njoftime publike.

Ndërsa kultura letrare në botën anglishtfolëse merr shumë lavdi me çmimin Nobel, ka kritika kundër Komitetit të Nobelit që i jep përparësi romaneve në gjuhën angleze me qendër në Evropë për çmimin.

Këtu është një listë e romancierëve që ne mendojmë se janë injoruar prej kohësh nga komiteti Nobel për çmimin prestigjioz.

KËTA 11 AUTORË MERITOJNË ÇMIMIN NOBEL PËR LETËSRI:

1. Mircea Cartarescu
Romancieri, tregimtari dhe eseisti rumun, Cartarescu është një produkt thelbësor i dalë nga shtypja e një shoqërie mbikëqyrëse. Me 25 libra të përkthyer në 23 gjuhë, ai është një nga shkrimtarët më të shquar dhe më pjellor në Rumaninë postkomuniste.

2. Boubacar Boris Diop
Romancieri, gazetari dhe skenaristi senegalez, është vepra më e njohur për veprën e tij, ‘Murambi, le livre des ossements’ (e përkthyer në anglisht si Murambi: Libri i Kockave), është tregimi imagjinar i një masakre famëkeqe gjatë gjenocidit në Ruandë të vitit 1994. .

3. Cesar Aira
Shkrimtar argjentinas i cili ka rreth 100 tregime dhe novela në meritën e tij. Librat e tij janë një zinxhir lidhjesh, të përkthyera si një seri vinjetash surreale, shpesh në mënyrë qesharake, absurde dhe pasqyrojnë jetën si një seri takimesh të rastësishme.

4. Ismail Kadare
Ismail Kadare është një romancier, poet, eseist, skenarist dhe dramaturg shqiptar, shkrimet e të cilit do të pushtojnë mbarë botën. Veprat e tij janë një përzierje mjeshtërore e mitit dhe folklorit me portrete të mendjeve moderne dhe realiteteve lokale—plus një lloj humori dinake dhe të ndyrë.

5. Hwang Sok-yong
Hwang Sok-Yong është një nga romancierët më të njohur të Koresë së Jugut. Në vitin 1993 Hwang u dënua me shtatë vjet burg për një udhëtim të paautorizuar në Korenë e Veriut për të nxitur shkëmbimin midis dy Koreve dhe u lirua në vitin 1998 me një falje të veçantë. Ai është marrës i shumë çmimeve letrare në Kore dhe u përfshi në listën e ngushtë për Prix Femina Estranger në Francë. Romanet e tij të shumta përfshijnë Në muzg, Familiar Things dhe The Guest.

6. Adonis
Adonis është një poet sirian që ndoshta duhet të kishte fituar deri tani. Le të themi se të mos fitojë është sikur T.S. Elioti nuk kishte fituar pasi të dy kishin ndikim të madh në lëvizjet revolucionare në botën e tyre përkatëse të shkrimit arab dhe shkrimit anglofon.

7. Ngugi Wa’ Thiong’o
Shkrimtari kenian Ngugi Wa’ Thiong’o vendosi të vrasë shtrirjen e tij duke kaluar në shkrimin në Gikuyu të tij të lindjes në vend të anglishtes. Misioni i tij i palodhur është të barazojë marrëdhëniet e pushtetit midis gjuhëve dhe të dekolonizojë peizazhin letrar. Ne gjithashtu mund të dëshmojmë për aftësinë e tij për t’ju bërë që të dy të bini në dashuri dhe të urreni Joseph Conrad, brenda një ore. Lexoni Wizard of the Crow ose ndonjë nga kujtimet e tij.

8. Garielle Lutz
Ne mendojmë se është e pamundur që dikush të lexojë shkrimtaren amerikane Garielle Lutz dhe të mos e ndjejë universin të zhvendoset pak. Fjalitë e saj, me një vështrim të përciptë, mund të duken të turbullta. Por në mënyrë mashtruese, në fakt, thjeshtojnë kuptimin e gjërave në mënyra të papritura.

9. Jon Fosse
Shkrimtari norvegjez Jon Fosse ishte mësuesi i Knausgaard, këshillën dhe shembullin e të cilit, Knausgaard (me pranimin e tij) nuk e ndoqi. Një nga pjesët më të menaxhueshme të punës për të filluar mund të jetë mëngjesi dhe mbrëmja.

10. Shahrnush Parsipur
Një romancier iranian, jo shumë i njohur, por sigurisht që nuk duhet humbur. Është e lavdërueshme vepra e saj ‘Touba dhe kuptimi i natës’, të cilën e shkroi pasi ishte burgosur në Iran për katër vjet. Atë që shumë burra kërkojnë faqe dhe faqe për të bërë, ajo e bën në vetëm njëzet, duke vënë lehtësisht në ballafaqim misticizmin sufi me atë politik dhe shkencor.

11. Lazlo Krasznahorkai
Leximi i shkrimtarit hungarez Lazlo Krasznahorkai është një përvojë unike – është sikur letrat e tij të mos formojnë fjalë me kuptim, por të kapërcejnë drejtpërdrejt kuptimin për të krijuar një pamje që mund ta kuptoni ose jo. Është shumë e vështirë të përshkruhet, por ne rekomandojmë të filloni me Satantango dhe ta ndiqni me filmin e Bela Tarr me të njëjtin emër.

Disa emra të tjerë të nderuar që duhet të përfshihen në listë janë Annie Ernaux, Anne Carson, Scholastique Mukasonga, Salim Barakat e shumë të tjerë. Këta janë njerëzit, jetët dhe realitetet e jetuara të të cilëve i kanë formësuar shkrimet e tyre në një mënyrë të botës tjetër. Megjithatë, ato janë disi reflektime të botës në të cilën jetojmë.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT