28.5 C
Tiranë
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Sistemi shëndetësor po kalon në kolaps, spitali i Sanatoriumit në kapacitete maksimal

Megjithëse maskat u bënë të detyrueshme, vend e pa vend, ritmet e të infektuarve me Covid-19 nuk raportojnë asnjë ulje. Përkundrazi, sipas të dhënave zyrtare, raportohen mbi 40 urgjenca çdo ditë dhe autoambulancat i drejtohen spitaleve me pacientë të infektuar të cilët kanë nevojë për trajtim mjekësor të specializuar. Kundrejt këtyre ritmeve alarmante të shtimit të të infektuarve, sytë e kujdo drejtohen të spitalet, streha e fundit  përballë virusit vdekjeprurës.

Pas ezaurimit të kapaciteteve mjekësore në spitalin Infektiv në Qendrën Universitare Nënë Tereza, situata ka arritur pikën e vlimit edhe në spitalin e dytë Covid “Shefqet Ndroqi”, i njohur si Sanatoriumi. Janë vetëm 200 shtretër në dispozicion të të prekurve me Covid-19 në këtë spital dhe veç 24 prej tyre janë të lirë për pacientë ndërkohë që në këtë spital janë duke u trajtuar rastet më të rënda.

Në total në Sanatorium janë 85 pacientë me tamponë pozitiv për Covid-19, dhe 91 me tampon negativ  megjithatë gjendja mund të shkojë shpejt drejt një kolapsimi pasi një pacienti mund t’i duhen 2-3 burime oksigjeni per tu trajtuar.

Prej kohësh, mjekët e këtij spitali kanë ngritur alarmin për pamundësinë e shtrimeve të mëtejshme në këtë spital. Problem mbetet dhe mungesa e stafit të kualifikuar. Deri më tani si staf rezervë janë menduar që të përdoren 30 vullnetarët që u kthyen nga Italia, të cilët kanë edhe një eksperiencë minimale në përballimin e rasteve Covid.

Duke përjashtuar vendimin për mbajtjen e maskave në ambiente të hapura, ndonëse 7 mijë studime për koronavirusin dalin në përfundimin e njëjtë që rreziku i infektimit është i lartë kryesisht në mjedise të  mbyllura, si dhe ndalimin e muzikës asnjë nismë tjetër inteligjente për frenimin e përhapjes së virusit nuk është marrë. Me ritmin e personave të prekur, dhe atë atyre që janë duke kërkuar ndihmë spitalore nuk duket e largët dita kur të shohim pacientë që qendrojnë korridoreve të spitalit, njësoj si në vendet ku nuk është marrë as masa minimale për përballimin e pandemisë.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT