28.5 C
Tiranë
Thursday, July 25, 2024
spot_img

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, hyn në konflikt me Greqinë dhe Bullgarinë

Hristian Mickovski, i mandatuar si kryeministër i Maqedonisë së Veriut, po përballet me një seri konfliktesh që kanë ngritur tensione të reja politike në rajon. Fillimisht, Mickovski ka refuzuar të zbatojë marrëveshjen me Bullgarinë për ndryshimin e Kushtetutës, një akt që ka acaruar marrëdhëniet me këtë fqinj të rëndësishëm. Kjo marrëveshje ishte pjesë e përpjekjeve për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve historike dhe kulturore mes dy vendeve, dhe mospërfillja e saj ka ngritur shqetësime për stabilitetin e marrëdhënieve dypalëshe.

Mickovski gjithashtu ka përplasje me Greqinë, veçanërisht në lidhje me Marrëveshjen e Prespës që përcakton emrin e vendit si Maqedonia e Veriut. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ka paralajmëruar se çdo sfidë ndaj kësaj marrëveshjeje do të ketë pasoja të mëdha, jo vetëm në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në pozicionin e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe BE. Mitsotakis ka theksuar se Shkupi duhet të respektojë marrëveshjen që mundësoi anëtarësimin e vendit në NATO dhe që është themeli për marrëdhënie të mira fqinjësore.

Për më tepër, Mickovski ka zgjedhur një figurë të besuar të Vuçiç dhe Putin si zëvendës kryeministër, një lëvizje që ka shqetësuar ndërkombëtarët dhe ka shtuar tensionet brenda dhe jashtë vendit. Kjo zgjedhje është parë si një përqasje drejt influencave ruse dhe serbe, duke ngritur pyetje mbi pavarësinë dhe orientimin e ardhshëm politik të Maqedonisë së Veriut.

Në përgjigje të këtyre kritikave, Mickovski është shprehur se është i gatshëm të përballet me liderët grekë dhe të BE-së në samitin e ardhshëm të NATO-s. Ai ka deklaruar se do të mbrojë të drejtën e vendit për të vendosur për çështjet e brendshme, duke akuzuar disa politikanë evropianë për qëndrime talibaneze dhe për manipulimin e popullit të Maqedonisë së Veriut.

Mickovski ka theksuar se dëshiron të ndërtojë ura dhe jo t’i shembë ato, duke kërkuar një dialog të hapur dhe të ndershëm me ndërkombëtarët që e kanë mbështetur ndryshimin e emrit të vendit. Ai është shprehur se politikanët që kishin premtuar anëtarësimin në BE brenda pesë ose gjashtë viteve kanë qenë të pandershëm dhe kanë manipuluar popullin, duke u shprehur i gatshëm t’i sfidojë ato deklarata në nivel ndërkombëtar.

Në këtë kontekst, Mickovski përballet me një sfidë të madhe për të menaxhuar këto tensione dhe për të gjetur një rrugë të mesme që të mundësojë stabilitetin dhe përparimin e Maqedonisë së Veriut në skenën ndërkombëtare.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT