23.5 C
Tiranë
Friday, September 20, 2024
spot_img

Kombëtarja fiton me Moldavinë për Euro 2024, kuqezinjtë shënojnë 2 gola në ‘Air Albania’

Kombëtarja shqiptare e futbollit fitoi 2-0 me Moldavinë në “Air Albania”. Për grupin E kualifikues të Euro 2024, kuqezinjtë iu falën golave të Asanit në të 52 minutë dhe Bajramit në të 76 minutë.Shqiptarët marrin fitoren e parë në ndeshjen e dytë në grup, teksa pas humbjes me Poloninë në Varshavë, Sylvinho debuton me tri pikë në Tiranë.

Pjesa e parë nisi me dominimin e tanëve, teksa në të 21 minutë ishte Sokol Cikalleshi që tronditi traversën mike nga jashtë zone. E majta e kavajasit u stampua në shtyllë, teksa kuqezinjtë patën disa raste shënimi edhe me Bajramin dhe Uzunin. Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, ndërsa gjithçka iu la fraksionit të dytë.
Në të 52 minutë ishte Jasir Asani që me të majtë shtangu portierin mik nga jashtë zone, për të zhbllokuar ndeshjen. Edhe pas këtij momenti tanët vijuan me sulmet dhe Nedim Bajrami në të 76 minutë shënoi golin e dytë pas asistit të Asllanit. Me këtë sukses, Shqipëria mban vendin e tretë në grup me tri pikë pas dy ndeshjeve. Kuqezinjtë luajnë në datën 20 qershor në transfertë kundër Ishujve Faroe, me fitoren që është detyrim për këtë grup. Pas fitores 0-3 me Ishujt Faroe, Çekia mban vendin e parë në grupin E.