13.5 C
Tiranë
Friday, September 20, 2024
spot_img

Euro 2024: Turqia siguron kualifikimin për çerekfinale pas fitores kundër Austrisë

Turqia arriti një fitore dramatike 1-2 kundër Austrisë në 1/8 e finales së Euro 2024, duke u bërë skuadra e fundit që kalon në çerekfinale, ku do të përballet me Holandën. Dopieta e Merih Demiral ishte vendimtare në këtë ndeshje dhe vendosi një rekord të ri në këtë kompeticion.

Detajet e Ndeshjes

Ndeshja nisi me një gol të shpejtë për Turqinë. Pas vetëm 57 sekondave lojë, një top i mbetur në rrëmujën e zonës u shfrytëzua nga Merih Demiral, i cili shënoi për ekipin e tij. Ky gol ishte më i shpejti në fazën me eliminim direkt të Kampionatit Evropian, duke e vendosur Demiralin në listën e lojtarëve me gola të shpejtë në këtë kompeticion, pas Nedim Bajramit të Shqipërisë, i cili shënoi kundër Italisë pas 23 sekondave në këtë Euro 2024.

Pjesa e Dytë

Pjesa e dytë e ndeshjes u shoqërua me shi të dendur, duke e bërë lojën më të shpejtë dhe më të ndërlikuar për të dyja skuadrat. Në minutën e 59-të, një tjetër goditje këndi u shfrytëzua nga Demiral, i cili shënoi dopietën e tij dhe golin e dytë për Turqinë, duke qetësuar trajnerin Vincenzo Montella në stol.

Goli i Austrisë

Austria arriti të shënojë një gol nderi gjithashtu nga një goditje këndi, por ishte e pamjaftueshme për të përmbysur rezultatin.

Statistika dhe Rekorde

– Kjo ishte hera e parë që nga viti 1980 që të tre golat në një ndeshje të Kampionatit Evropian vijnë nga goditjet e këndit.
– Merih Demiral vendosi rekordin për golin më të shpejtë në fazën me eliminim direkt të Kampionatit Evropian.

Në çerekfinale, Turqia do të përballet me Holandën më 5 korrik në “Volksparkstadion” në Hamburg, një sfidë që pritet të jetë shumë interesante dhe me tension të lartë.