Tiranë
Friday, September 20, 2024
spot_img

Shqipëria triumfon ndaj Ukrainës me përmbysje historike në Ligën e Kombeve

Shqipëria arriti një fitore historike ndaj Ukrainës, duke triumfuar me rezultatin 2-1 në një ndeshje dramatike të vlefshme për Ligën e Kombeve. Kjo është fitorja e parë për kuqezinjtë ndaj kombëtares ukrainase, duke shënuar një moment të rëndësishëm në historinë e futbollit shqiptar.

Pjesa e parë u karakterizua nga raste të shumta për Shqipërinë, por asnjëra prej tyre nuk u shndërrua në gol, duke lënë rrjetat të paprekura deri në pushim. Në fillim të pjesës së dytë, në minutën e 49-të, Ukraina kaloi në avantazh me një gol të Konoplyanka-s.

Megjithatë, kuqezinjtë reaguan shpejt dhe barazuan rezultatin vetëm katër minuta më vonë me një gol të Ismajlit. Në minutën e 66-të, Jasir Asani shënoi golin e avantazhit për Shqipërinë, duke përmbysur rezultatin dhe duke e mbrojtur atë deri në fund të ndeshjes.

Kjo fitore është një start i shkëlqyer për Shqipërinë në Ligën e Kombeve, duke e nisur kompeticionin në mënyrën më të mirë të mundshme.