29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

BBC / Vaksina Moderna kundër koronavirusit është thuajse 95 përqind efektive.

Një vaksinë e re që mbron kundër koronavirusit është thuajse 95 përqind efektive.

Sipas BBC, bëhet fjalë për vaksinën e kompanisë amerikane Moderna.

Lajmërimi vjen disa ditë pasi kompania Pfizer tha se vaksina e saj ofron 90 përqind mbrojtje kundër Covid-19.

Moderna tha se kjo është një ditë e madhe. Ata planifikojnë të marrin miratimin nga autoritetet së shpejti.

Të dy kompanitë përdorin një qasje thellësisht inovative dhe eksperimentale për vaksinat e tyre.

Këto dy lajme kanë shtuar shpresën se vaksinat do i japin fund pandemisë.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT