36.5 C
Tiranë
Saturday, June 22, 2024
spot_img

Dritë e Kuqe për kontrabandën e gazit të paligjshëm: Arrestohen katër persona në Greqi

Për herë të dytë brenda dy javësh, autoritetet greke kanë ndaluar një ngarkesë të madhe me ftohës të lëngshëm, me peshë më shumë se dy tonë, të cilën tre shqiptarë të moshës 60, 33 dhe 29 vjeç, dhe një 52-vjeçar grek tentuan ta kontrabandonin nga Shqipëria.

Arrestimi dhe Detajet e Operacionit

60-vjeçari transportonte me një kamion 200 bombula me freon, të cilin kishte kaluar ilegalisht në territorin grek mëngjesin e së enjtes, përmes një kalimi të pambrojtur të kufirit greko-shqiptar. Në zonën e Follorinës, e prisnin një 52-vjeçar dhe një 33-vjeçar, të cilët monitoronin zonën me makinë, dhe një 29-vjeçar që ishte në këmbë.

Zbulimi dhe Arrestimi

Rojet kufitare të Kristallopigisë i pikasën dhe kontrolluan kamionin, duke konstatuar se drejtuesi i mjetit nuk kishte dokumente importi dhe zhdoganimi për ngarkesën. Si rezultat, ata arrestuan drejtuesin së bashku me tre të tjerët dhe i dërguan në Prokurorinë Publike në Kastoria, të akuzuar për shkelje të Kodit Doganor. U sekuestruan bombulat me freon, kamioni, makina dhe shtatë telefona celularë.

Një Arrestim i Ngjashëm

Paraditen e së mërkurës, një tjetër shqiptar u arrestua në zonën e Follorinës, duke transportuar 201 bombula me freon me peshë mbi 2.5 tonë, pa dokumentet e kërkuara. Ai po përpiqej t’i fuste në tregun grek.

Këto arrestime tregojnë përpjekjet e intensifikuara të autoriteteve greke për të luftuar kontrabandën e ftohësve të lëngshëm dhe për të siguruar zbatimin e rregullave doganore në kufirin greko-shqiptar.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT