5.5 C
Tiranë
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Ekzekutimi dhe djegia e kufomës së biznesmenit Grek: Hetime në shqipëri për lidhje me bandat e grogës

Autoritetet greke po hetojnë vrasjen dhe ngjarjen e djegies së kufomës së biznesmenit 59-vjeçar grek, Christos Gialias në Mandra të Athinës. Mediat greke shkruajnë se hetimet po përqëndrohen te kontaktet e tij të fundit me anëtarët e bande të njohur droge dhe veprash antike në Shqipëri. Gjithashtu, policia po tenton të sqarojë nëse Gialias ka pasur përfshirje në aktivitetet e tyre.

Christos Gialias kishte një fermë të madhe mishi në Shqipëri dhe ishte i përfshirë në biznesin e bojërave. Hetimet përqëndrohen edhe në veprimtarinë e tij profesionale në Shqipëri, dhe ka një bashkëpunim të ngushtë me autoritetet shqiptare.

Gialias u ekzekutua me armë zjarri, ndjekur nga djegia e kufomës në mjetin e tij. Ai ishte një biznesmen i njohur me prona në Greqi dhe Shqipëri. Burime konfidenciale thonë se ai dyshohet se ka pasur prona edhe në Tiranë. Gialias ishte i martuar me një shtetase shqiptare dhe kishte një lidhje të vazhdueshme me të, pavarësisht një ndarjeje të regjistruar disa vite më parë.

Bashkëpunëtori i Gialias, Thimi Droboniku, u vra në një ngjarje të ndarë më 31 nëntor 2023. Dyshohet se Gialias furnizonte Drobonikun me cigare dhe ka dyshime se vrasja e tyre ka lidhje me njëra-tjetrën. Gialias kishte precedente penale për armë dhe trafik droge, ndërsa hetimet vazhdojnë për të zbuluar më shumë lidhje të mundshme me ngjarje të tjera në Shqipëri.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT