5.5 C
Tiranë
Friday, February 23, 2024
spot_img

Angelina Mango fiton festivalin e Sanremos me këngën ‘Mërzia

Në festivalin e 74-të të Sanremos, Angelina Mango, një vajzë 22-vjeçare, triumfoi me këngën e saj “Mërzia”, shkruar së bashku me Madame. Ajo marrë 40.3% të votave, duke fituar në të tre kategoritë: Televotim, Press Room dhe juria e radios. Ky është suksesi i parë i një këngëtareje në këtë festival pas 10 vitesh, kur Arisa fitoi në vitin 2014.

“Falënderime të përzemërta për orkestrën, për ty, për Gio, për Fiorello, për ekipin tim, për Martën, për nënën time, për Phil, Antonio, familjen time që është këtu sonte. Faleminderit që erdhët”, tha ajo.

Në finalen e festivalit, Geolier renditet i dyti me këngën “I p’ me, tu p’ te”, ndërsa e treta është Annalisa me “Sinqerisht”. Në një atmosferë emocionuese, Angelina Mango falënderoi ekipin e saj dhe të gjithë ata që e kanë mbështetur në rrugëtimin e saj muzikor.

Pozicionet e tjera në podium u zënë nga artistë të tjerë të njohur, duke përfshirë Ghali me “Casa mia” dhe Irama me “Tu no”. Kjo pesësh shënon një ndryshim në skenën muzikore duke përfaqësuar gjeneratat e reja dhe ndjekur tendencat e tregut.

Angelina Mango, me origjinë nga Lagonegro, ka filluar karrierën e saj muzikore shumë e re dhe ka shfaqur talentin e saj në festivalin e Sanremos. Familja e saj ka një lidhje të thellë me këtë ngjarje, pasi edhe babai i saj, Mango, u ngjit në skenën e Sanremos në vitin 1985. Pas vdekjes së tij në vitin 2014, Angelina ka vazhduar rrugëtimin e tij, duke arritur në suksesin e Sanremos në vitin 2024.

Në gjurmët e babait

Edhe babai i saj Mango u ngjit në skenën e Sanremos në 1985 për të debutuar në kategorinë e të rinjve: Babai im u ngjit në këtë skenë gati 40 vjet më parë – kujton këngëtarja – E sigurisht kjo më lidh më shumë me skenën sepse është një vend jo i panjohur për familjen. Kam dëgjuar shumë të flasin për Sanremon që kur kam qenë fëmijë. Prandaj është një emocion i madh të ngjitesh në këtë skenë dhe merr një vlerë edhe më të madhe”

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT