29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Covid i merr jetën ikonës së humorit shqiptar, ndahet nga jeta Koço Devole

Ikona e humorit shqiptar, Koço Devole, është ndarë nga jeta sot në moshën 75-vjeçare pasi ndodhej prej ditësh i intubuar në spitalin Infektiv i intubuar, në luftë me Covid.

Devole fillimisht u pas u testua doli negativ u zhvendos dhe doli nga spitali, por u rikthye menjëhere për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore pasi vuante edhe nga leucemia. Kur u shtrua për herë të dytë ai u fut në intubim dhe pas disa ditësh ndërroi jetë.Ai është një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar, dhe numëron në repertorin e tij qindra role, në filma dhe komedi.Përveçse është një aktor i shkëlqyer humori, Devole është karikaturist, skenarist, regjisor si edhe një prezantues spektaklesh.

Rolet e tij në skene dhe ekran janë nga më të njohurit për publikun shqiptar.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT