17.5 C
Tiranë
Tuesday, February 27, 2024
spot_img

Deputetja Ina Zhupa akuzon gardën e Republikës për bllokimin e hyrjes në Kuvend

Sot, deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, akuzoi Gardën e Republikës për bllokimin e hyrjes në Kuvend për të dhe për deputetët e tjerë të papërjashtuar nga Kuvendi. Zhupa tha se ata kishin për qëllim të merrnin pjesë në seancën plenare dhe në mbledhjen e komisionit të posaçëm të Reformës Zgjedhore. Ajo shprehu shqetësimin se kjo ishte një ndërhyrje vandale dhe akuzoi kryetaren e Kuvendit, Vasilika Hysi, për urdhërimin për këtë veprim. Situata po vazhdon të tensionohet në skenën politike shqiptare, duke përfshirë bllokimin e deputetëve të opozitës nga punimet në komisionet parlamentare.


“Ne, zonjat deputete, bashkë me kolegët jemi përballur me një situatë të paprecedentë, duhet të përballeshim me Gardën”.

Ne ishim të papërjashtuara dhe donim të hynim në seancën plenare për çështjet të zgjedhësve, por Garda e Republikës me urdhër të kryetares së Kuvendit, ka vepruar në mënyrë vandale”, tha Zhupa.

“E njëjta skenë u përsërit dhe sot, sepse me sa duket ky është një urdhër i marrë nga Nikolla.

E kemi patur të pamundur të hyjmë në kryesi, sepse në fund të fundit kërkojmë të marrim pjesë si përfaqësues të opozitës në Komisionin e Reformës Zgjedhore, po kërkojmë Komisionet Hetimore që kanë interes publik, kërkojmë të respektohet Kushtetuta”, tha Zhupa.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT