5.5 C
Tiranë
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Elon Musk mohon përdorimin e terminaleve Starlink nga forcat ruse në Ukrainë

Pronari i SpaceX dhe Starlink, Elon Musk, ka mohuar pretendimet se forcat ruse po përdorin internetin satelitor të Starlink në territoret ukrainase. Për dallim nga spekulimet, Musk theksoi se Starlink nuk është shitur drejtpërdrejt ose tërthorazi në Rusi.

Në një deklaratë, Musk tha, “Një numër i lajmeve të rreme pretendojnë se SpaceX po shet terminale Starlink në Rusi. Kjo është kategorikisht e rreme.” Ai shtoi se, për aq sa dihet, Starlink nuk është shitur drejtpërdrejt në Rusi.

Starlink gjithashtu ka reaguar në akuzat duke thënë se, nëse marrin vërejtje se një terminal po përdoret në një zonë të paautorizuar, ata do të hetojnë pretendimet dhe do të ndërmarrin veprime për ta çaktivizuar atë.

Kjo shfaqje e informacionit erdhi pas pretendimeve nga inteligjenca ukrainase e Mbrojtjes (GUR), e cila tha se forcat ruse po përdorin terminalet Starlink në territorin e Ukrainës. Musk dhe Starlink kanë refuzuar këto akuzat dhe kanë thënë se nuk ka asnjë furnizim të drejtpërdrejtë të pajisjeve Starlink në Rusi.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT