5.5 C
Tiranë
Friday, February 23, 2024
spot_img

Gaza/ Cameron: I shqetësuar për mundësinë e një sulmi izraelit në Rafah, kërkon armëpushim

Sekretari i Jashtëm britanik, David Cameron, shprehu shqetësimin e tij në lidhje me një sulm të mundshëm ushtarak izraelit në Rafah, jug të Rripit të Gazës, ku shumë refugjatë palestinezë janë strehuar. Në një postim në rrjetin social “X”, Cameron tha se ishte “thellësisht i shqetësuar” për mundësinë e një ofensive ushtarake në këtë zonë.

Cameron bëri thirrje për një pauzë të menjëhershme në luftime për të lejuar mbërritjen e ndihmës dhe largimin e pengjeve. Ai gjithashtu shtoi se pas kësaj duhet të vazhdohet drejt një armëpushimi të qëndrueshëm dhe të përhershëm në rajon.

Rafah, e cila ndodhet në kufirin me Egjiptin, është vlerësuar si zona ku më shumë se gjysma e popullsisë së Gazës është strehuar si rezultat i luftës. Megjithatë, Izraeli ka këmbëngulur në nevojën për të ndërhyrë në Rafah, e cila konsiderohet bastioni i fundit i grupit militant palestinez Hamas.

“Thellësisht i shqetësuar për mundësinë e një ofensive ushtarake në Rafah. Më shumë se gjysma e popullsisë së Gazës është strehuar në zonë”,- shkruan ai në rrjetin social “X”.

“Prioritet duhet të jetë një pauzë e menjëhershme në luftime për të lejuar mbërritjen e ndihmës dhe largimin e pengjeve, dhe më pas të vazhdohet drejt një armëpushimi të qëndrueshëm dhe të përhershëm”.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT