5.5 C
Tiranë
Thursday, February 22, 2024
spot_img

IFAB planifikon karton blu në futboll për faullat e lehte dhe kundërshtimin

Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) ka planifikuar të prezantojë një ndryshim rregullash të reja të futbollit, duke përfshirë karton blu për faullat e lehta dhe kundërshtimin e zyrtarëve të ndeshjes.

Kartoni blu do të jepet për faulle naivë dhe të paqëllimtë, duke dëmtuar rregullin e lojës. Lojtarët do të pezullohen për 10 minuta, një procedurë e ngjashme me atë të futbollit të regbit.

Në rast të dy kartonave blu, kjo do të kthehet në një karton të kuq, me lojtarin e përjashtuar nga ndeshja. Këto ndryshime pritet të testohen në FA Cup dhe ligat vullnetare përpara se të zbatohen në nivelin më të gjerë.

UEFA mund ta pranojë këtë rregullore nëse IFAB e propozon, megjithëse disa zëdhënës kanë shprehur kundërshtimin e tyre.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT