5.5 C
Tiranë
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Kosova ngre alarmin, plan për atentat ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti

Institucione të sigurisë në Kosovë raportojnë për një kërcënim serioz ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Informacionet tregojnë se ka patur përpjekje nga Serbia për vrasjen e Kurtit në Shkup, ku ai ka qëndruar mbrëmë.

Kurti ka arritur në Shkup duke u shoqëruar me masat e sigurisë të marra në bashkëpunim me institucionet e sigurisë të Maqedonisë së Veriut. Burime nga institucionet e sigurisë në Kosovë thonë se vlerësimet për kërcënimin ishin serioze dhe kishin pohime nga disa burime të informacionit, duke identifikuar një kombinim operativ serb në këtë ngjarje.

Në një zhvillim më tej, Kryeministri Kurti është kthyer në Kosovë, dhe bashkëpunimi i institucioneve të sigurisë mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut ka siguruar profesionalisht për kujdesjen e kryeministrit në perimetrin e tij.

RTK-në ka njoftuar se gjatë ditës do të publikojë një version sa më të plotë të përpjekjes për atentatin e mundshëm ndaj Kryeministrit Kurti.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT