5.5 C
Tiranë
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Kryeministri Kurti: ‘Nuk ndihesha i rrezikuar në Shkup, por kam parë forca policore të shumta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar në lidhje me kërcënimin me jetë gjatë qëndrimit të tij në Shkup, Maqedonia e Veriut, duke thënë se ndonëse nuk ndihej i rrezikuar, ka vlerësuar se ka pasur një prezencë policore të fortë që ka kujdesur për mbledhjen në Shkup.

“Unë kam mësuar që ka shumë kërcënime nga individë e struktura të cilët kanë rrënjët në Beograd, por unë sapo erdha nga Shkupi këtu. Nuk jam ndier i rrezikuar, por kam parë se kishte shumë forca policore që u përkujdesën për mbledhjen e mbajtur në Shkup”, tha Kurti.

Paraprakisht, RTK kishte raportuar për një plan atentati gjatë qëndrimit të Kurtit në Shkup, të kohës së mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Kurti ka hyrë në Kosovë, dhe sipas raporteve, kërcënimi për jetën e tij ka qenë serioz, duke ardhur nga burime të informacionit që përmendin një kombinim operativ serb, përfshirë struktura të afërta me Federatën Ruse, nën kontrollin e institucioneve serbe.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT