33.5 C
Tiranë
Saturday, June 22, 2024
spot_img

Monoliti misterioz i zbuluar javën e kaluar në një shkretëtirë në Utah thjeshtë u zhduk

 

Monoliti misterioz metalik i gjetur në shkretëtirën e largët të Utah në Shtetet e Bashkuara Perëndimore dhe që shkaktoi disa hipoteza ndërkombëtare për mënyrën sesi ishte vendosur,  është zhdukur.

Zyra e Utah për Menaxhimin e Tokës tha se kishte marrë raporte të besueshme se objekti ishte hequr nga të panjohur të premten në mbrëmje.

Objekti me shkëlqim të argjendtë 3 metra e gjysmë i gjatë u gjet më 18 nëntor nga zyrtarët lokalë në shkëmbinjtë e kuq të jugut në Utah.

Megjithëse zyrtarët nuk pranuan të zbulonin vendndodhjen e monolitit nga frika se turistët kuriozë do të mblidheshin në shkretëtirën e largët, disa eksplorues mundën ta gjurmojnë atë.

Lajmi për zbulimin u bë shpejt viral, dhe shumë vunë re ngjashmërinë e objektit me monolitët e çuditshëm të huaj nga filmi klasik fantashkencor i Stanley Kubrick ‘2001: A Odyssey Space’.

Ka shumë monolitë misteriozë që po shihen për momentin.

Së pari, ne kishim një të varrosur në shkretëtirë në Utah, pasuar nga një paraqitje në Rumani dhe më në fund duke dalë në majë të një mali në Kaliforni.

Tani duket se monolitet po shfaqen në vetë parajsën. Një automobilist kapi këtë fotografi të një ‘monoliti në qiell’ ndërsa po ngiste makinën afër Utah në Shtetet e Bashkuara, shkruan Metro.co.uk.

A mund të jetë një koincidencë që monoliti origjinal i Utah-së? Kush e di.

Njeriu përgjegjës për këtë fotografi, Jeff Jacobs, po kthehej me makinë nga puna në Coeur d’Alene, Idaho – rreth 1000 kilometra larg Utah.

Jacobs vendosi të ndalej dhe të shkrepte disa fotografi perëndimi të diellit për gruan e tij Rena. Por 56-vjeçari nuk mund ta besonte atë që u shfaq në qiell.

‘Papritmas aty u shfaq ‘monoliti’. Ishte vetëm në qiell për disa sekonda.

‘Thjesht mendova’ Çfarë dreqin është ajo’?

E gjithë kjo çmenduri monolit filloi kur një shtyllë me shkëlqim u pikas për herë të parë më 18 nëntor nga punonjësit e Departamentit të Sigurisë Publike të Utah që vëzhgonin vendin me helikopter.

Lumenj të turistëve dhe eksploruesve kuriozë u dyndën te struktura dhe pozuan me monolitin, me thashethemet që qarkullonin se mund të ishte një mesazh nga jeta e të huajve për shkak të ngjashmërisë monolitin nga Stanley Kubrick.

https://www.instagram.com/p/CICpmeUgYOf/

opennews.al
opennews.al
opennews.al

 

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT