28.5 C
Tiranë
Saturday, May 18, 2024
spot_img

“Shqipëria në valën e dytë të pandemisë”, Euronews tregon dhe një arsye pse shifrat e infektimeve janë kaq të larta

Shtetet në të gjithë Evropën po shohin një rishpërthim të rasteve të infeksioneve me COVID-19 pasi e ngadalësuan me sukses valën e parë në fillim të vitit.

Euronews përfshin dhe vendin tonë në mesin e atyre vende që po përballen tani me valën e dytë të pandemisë.

“Vende si Shqipëria, Bullgaria, Republika Çeke, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut – po shohin shifra më të mëdha në gusht sesa ato që raportuan më parë këtë vit”.

Ndërsa për shtetet si Franca, Britania e Madhe, Polonia, Hollanda dhe Spanja Euronews shkruan se po përballen me valën e dytë të frikësuar dhe kanë filluar të marrin masa për ta frenuar atë.

Franca, për shembull, deklaroi 16,096 raste të reja të Enjten dhe Hollanda 3,001 të Martën – shifrat më të larta që kanë regjistruar deri tani.

Por Euronews shkruan se këto shifra të larta të infektimeve vijnë edhe nga rritja e testimit, pasi “shumë vende nuk kishin aftësinë për të kryer teste në një masë kaq të madhe në fillim të vitit”.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT