29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Jeta mes luksit/ Kjo është limuzina 1.3 milionë paund e Kim Jong-Un

Ndërsa flitet shumë për vuajtjet dhe urinë e popullit të Koresë së Veriut, lideri King Jong-Un jeton mes luksit.Një vëmendje të mëdha kanë tërhequr shpesh limuzinat Daimler që përdor në takimet e nivelit të lartë.

Lideri koreano-verior përdor një limuzinë gjermane, e cila kushton 1.3 miliardë paund.

opennews.al

Shitja e mallrave luksoze Koresë së Veriut, duke përfshirë limuzinat, është e ndaluar në bazë të sanksioneve të OKB-së, sanksione të vendosura si pjesë e planit për të ndalur planet ambicioze të Kim Jong-Un për armët bërthamore.

Babai i Kim Jong Un Kim Jong-il ishte një i apasionuar i shkëlqyer i Mercedes Benz. Dihet që ai zotëronte më shumë se 30 automjete Mercedes Benz, përfshirë një G500, S65 AMG, dhe midis tyre të gjithë, S600 Pullman Guard ishte i preferuari i tij. Pas vdekjes së babait të tij, Kim Jong Un trashëgoi koleksionin e tij të Mercedes Benz duke përfshirë këtë limuzinë. S600 Pullman Guard është një automjet i blinduar nga formacioni S-Class i cili mbron deri në nivelin B7 Evropian.

Makina përballon plumba blind shpues, C-4 granata dhe shumë artileri të tjera që mundet të përdorën mbi të. Ajo ka një rezerve karburanti prej gati 90 litra mbi atë që ka ekzistues.

Sidoqoftë, problemi është se Mercedes Benz nuk e shiti kurrë makinën në Korenë e Veriut. Kjo u zbulua pas kritikave ndërkombëtare ndaj Mercedes për shitjen e makinës së tyre tek një diktator. Dihet që makina ishte blerë në Kinë dhe ishte transportuar në një anije mallrash të kombësisë Togo. Anija ka fikur sistemin e tyre të ndjekjes për 2 javë në detet veriore të Japonisë dhe ne nuk e dimë se çfarë ka ndodhur gjatë periudhës, duket se makina është dërguar në një aeroplan ushtarak rus të mallrave më pas është dërguar në Vladivostok pastaj disi e bëri rrugën e saj në Korenë e Veriut.

opennews.al
opennews.al

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT