28.5 C
Tiranë
Thursday, July 25, 2024
spot_img

NJOFTIM I RËNDËSISHËM/ Ambasada gjermane rihap sektorin e vizave dhe pasaportave

Sektori i vizave dhe i pasaportave në ambasadën gjermane është riahpur. Lajmin e mirë e ka bërë me dije vetë ambasada gjermane përmes një statusi në rrjetet sociale. Nga dita e sotme, çdo person që dëshiron të aplikojë në këtë sektor mund të paraqitet fizikisht, por duke respektuar protokollin e sigurisë.

Por, ambasada njofton gjithashtu se aplikuesit do të jenë në numër të reduktuar dhe se deri në një njoftimtë dytë, nuk do të ketë legalizime.

Njoftimi i plotë:

Sektori i vizave hapet sërish me kapacitet të kufizuar. Prej ditës së hënë, datë 23 nëntor, Sektori i Vizave dhe Pashaportave  është sërish i hapur. Por numri i aplikimeve, që përpunohen çdo ditë, do të reduktohet. Për pasojë do të ketë detyrimisht shtyrje të orareve dhe datave të aplikimeve. Personat e prekur nga këto masa do të njoftohen personalisht. Por kjo mund të kërkojë disa javë. Ndërkohë shpërndarja e pashaportave të pajisura me vizë vijon në segmentet e zakonshme kohore. Lutemi të mbahet në konisderatë, që deri në një njoftim të dytë nuk mund të bëhen legalizime. Këto masa merren për të mbrojtur shëndetin e aplikuesve/-eve dhe të punonjësve/-eve. Synimi ynë është ruajtja e sigurisë në shërbim dhe mundësisht shmangia e një mbylljeje të plotë të Zyrës së Vizave për shkak të rasteve Covid-19. Për këtë qëllim na duhet të marrim masat përkatëse. Lutemi për mirëkuptimin tuaj.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT