29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Sallatë e ftohtë makaronash

Pastat mund t’i shijoni dhe në një variant fare të thjeshtë dhe praktik: të ftohta në sallatë.

Përbërësit:

200 g makarona pene

1 kastravec

5-6 domate të vogla

10 ullinj të zinj pa fara

100 g djathë i bardhë

Gjethe borziloku

Kripë

Piper

Vaj ulliri

Limon

Ziejmë makaronat në ujë me kripë sipas kohës së shënuar në paketim. Presim domatet, kastravecin, ullinjtë dhe djathin në copa të vogla. Kullojmë makaronat dhe i shpëlajmë me ujë të ftohtë. I vendosim në tas të gjitha bashkë, shtojmë gjethe borziloku, vaj ulliri dhe sipas dëshirës lëng limoni.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT