33.5 C
Tiranë
Thursday, July 25, 2024
spot_img

Shkatërrohet karteli i drogës i drejtuar nga një grua dhe shqiptari.(emrat)

Gjatë ditës së sotme, një tjetër operacion anti-drogë u zhvillua në kryeqytetin italian ku të përfshirë ishin edhe helikopterë, për të goditur një grup kriminal i dedikuar në trafikun e drogës.

opennews.al

10 persona ranë në pranga nga operacioni i quajtur “Karteli i via Bellini”, midis të cilëve edhe dy shqiptarë.

Në burg ka përfunduar Andrea Kercanaj, ndërsa shqiptari tjetër, Orgest Mansi banues në Frosinone u vendos nën arrest shtëpiak.

“Gjyshi”, “Gargamel”, “djali”, “nipi”, “miu i kanalizimeve”, “ai para”, “kryetari i bashkisë”, “shoku yt”, janë disa nga emrat e koduar që përdorën disa anëtarë të grupit për të shmangur identifikimin në rast përgjimi.

Hetimi bëri të mundur nxjerrjen në dritë të ekzistencës së një organizate kriminale që kishte arritur të depërtonte edhe brenda mureve të burgut Frosinone, përmes korrupsionit të një oficeri të policisë së burgut, Claudio Sarli.

Agjenti u arrestuat në gusht 2017 (aktualisht në arrest shtëpie) gjatë rrugës për në punë, pasi një sasi e konsiderueshme kokainë, hashash dhe marihuanë, si dhe karta telefonike, celularë u gjetën në makinën e tij.

Të gjitha materialet i ishin dhënë nga një grua, Simona Paniccia. Siç doli nga hetimet e mëvonshme, me kalimin e kohës, ajo ishte vendosur në krye të organizatës. Ajo kishte kaluar shqiptarin Andrea Kercanaj, nga roli i një roje të thjeshtë në atë të togerit të kreut të grupit.

Modus operandi

Shitja e drogës u bë jo vetëm në Frosinone dhe vendet fqinje, por edhe në bregdetin e Lazios në Ardea, ku banojnë dy nga të arrestuarit. Rreth 150-160 doza në ditë për të ardhura që variojnë nga 4 deri në 6 mijë euro në ditë.

Një trafik i vazhdueshëm që bëri të mundur shitjen e dozave me çmime shumë të ulëta, madje edhe për 20 euro, çmim që ishte shkruar madje edhe në muret e ndërtesës përmes Bellini.

Përballë kësaj ndërtese, ndodhej edhe një depo tjetër, pasi nëse policia kapte njërën ngarkesë, do të shitej tjetra. Kjo është ajo që është konstatuar nga hetimet e agjentëve, bazuar edhe mbi pamjet e një kamere.

Droga ishte fshehur brenda ndërtesës, në katër kate, në dërrasat e lëvizshme. Simona Paniccia dhe Kercanaj, menaxhonin gjithçka. Ishte ajo, sipas aktakuzës, e cila ishte përgjegjëse për organizimin e ndërrimeve të tregtarëve dhe vëzhguesve të drogës, të cilët ndërroheshin çdo ditë.

Ata paguheshin çdo ditë nga 80 në 100 euro. Kush ishte përgjegjës për paketimin e ilaçit merrte rreth 50 euro në ditë.

Policia shpesh kryente kontrolle përmes Bellini, duke ditur qartë se në atë zonë kishte një marrëveshje, por kur policia ose karabinierët u larguan nga rruga pas një kërkimi, të gjitha aktivitetet u riorganizuan, në mënyrë që ndërrimi i punës të ndryshohej.

Për të kuptuar nëse kishte apo jo lëndë narkotike, dera mbeti e hapur, por nëse ishte e mbyllur do të thoshte se duhej të prisje sepse aty ishte një tjetër blerës.

Disa anëtarë të shoqatës kishin një kartë që e përdornin për të porositur dreka dhe darka në shtëpi kur ishin në punë dhe nuk mund të lëviznin.

Të gjithë janë nën hetim për komplot kriminal që synon trafikimin e drogës dhe korrupsionin. Gjithashtu, policia sekuestroi rreth dy kg kokainë.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT