36.5 C
Tiranë
Saturday, June 22, 2024
spot_img

Teheran / Vritet në Iran shkencëtari i armëve bërthamore.

Shkencëtari i armëve bërthamore i Iranit Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran. Lajmi u konfirmua Ministria e Mbrojtjes së vendit.

Fakhrizadeh vdiq në spital pasi u sulmua në qarkun Damavand. Agjencitë iraniane të lajmeve thanë se agresorët sulmuan makinën e tij me një bombë para se të qëllonin në drejtim të tij, raporton BBC

opennews.al

Agjencitë perëndimore të inteligjencës e shohin atë si organizatorin e programit sekret të Iranit për armët bërthamore. Ai thuhet se ishte përshkruar si “babai i bombës iraniane”, nga diplomatët.

Lajmi për vrasjen vjen mes shqetësimeve të reja për sasinë e rritur të uraniumit të pasuruar që Irani po prodhon. Uraniumi i pasuruar është një komponent jetësor si për prodhimin civil të energjisë bërthamore, ashtu edhe për armët bërthamore ushtarake.

Irani këmbëngul se programi i tij bërthamor është ekskluzivisht për qëllime paqësore. Midis viteve 2010 dhe 2012, katër shkencëtarë bërthamorë iranianë u vranë dhe Irani ka akuzuar Izraelin për bashkëpunim në vrasjet e kryera.

Emri i Fakhrizadeh u përmend specifikisht në prezantimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu rreth programit bërthamor të Iranit në maj 2018.

opennews.al
opennews.al

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT