25.5 C
Tiranë
Friday, June 14, 2024
spot_img

Vaksina e Oksford për COVID-19 shfaq 99% efektivitet

Oksford premton një vaksinë tepër efektive. Tashmë që vaksina është në provat e fundit 99% e pjesëmarrësve të të gjitha moshave kanë prodhuar anti-trupa.

Kjo ka ndodhur 2 javë pas dozës së dytë dhe rezultatet duken premtuese. Për më tepër vaksina që do e prodhojë kompania AstraZeneca ka shfaqur një imunitet të fortë edhe tek grupet më të rriskuara nga COVID-19 siç janë moshat mbi 60 apo 70 vjeç.

Duket se Oksfordi do të futet së shpejti në garë me Pfizer dhe BioNTech, Moderna apo Sputnik V për një vaksinë efektive ndaj COVID-19.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT