29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Vlorë/ Banorët e lagjes “1 maj” protestojnë.

Banorët e lagjes “1 maj” në protestë, kundër shembjes së banesave.Banorët e lagjes “1 Maj” në Vlorë kanë zhvilluar një protestë mëngjesin e kësaj të hëne kundër shembjes së banesave. Banesat janë njoftuar se do të shemben në kuadër të rikualifikimit total të lagjes “1 maj” dhe “24 maj”.Banorët kërkojnë shpronësimin e pronave të tyre, teksa presin edhe dëmshpërblimin. Ata ngrenë akuza në lidhje me projektin, teksa sipas tyre për interesa të disa personave është devijuar rruga dhe kjo gjë ka shkaktuar shembjen e disa objekteve.Njoftimi ka ardhur për shembjen e 17 objekteve teksa krahas tyre banorët presin edhe zarfa të tjerë me njoftime per shembjen e objekteve të tjera në këtë zonë. Banorët gjithashtu ngrenë akuza kundrejtë Bashkisë së Vlorë, ku  shprehen se kanë shkuar në ambientet e saj dhe deri më tani nuk kanë gjetur asnjë zgjidhje, madje nuk janë pritur nga kryetari i bashkisë.

opennews.al
opennews.al

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT