36.5 C
Tiranë
Saturday, June 22, 2024
spot_img

Zgjerimi i Greqisë me 12 milje / Vasili: Tradhti kombëtare, Rama shet interesat e Shqipërisë.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me vendimin e Greqisë, e cila miratoi dekretin për zgjerimin me 12 milje në detin Jon.

Përmes një mesazhi në rrjetin social ‘Facebook’, Vasili theksoi se ndodhi ajo që ishte paralajmëruar gjatë verës, ndërsa theksoi se Rama e shtii detin e Shqipërisë.

Mes të tjerash Vasili i ka bërë disa pyetje publike kryeministrit Edi Rama, ndërsa kërkon sqarim nga ai për këtë çështje.

REAGIMI I VASILIT
Zbulimi, hetimi dhe denimi i tradhetise se Rames me detin, mision pa kompromis kushtetues, shteteror dhe historik!
Ajo qe pritej dhe qe ne e paralajmeruam qarte gjate veres se ketij viti ndodhi dhe Rama e shiti detin e Shqiperise.
Deklarimet e Rames ne veren e ketij viti dhe pasiviteti i tij i qellimshem, qe mbeshtesnin veprimet e njeanshme te Greqise per 12 miljet ishin qartesisht qendrime, qe tradhetonin interesat legjitime dhe te patjetersueshme territoriale te Shqiperise.
Edhe filimi i negocimeve per nje marreveshje te re per kufirin detar me Greqine disa vjet me pare ishte nje proces i erret, jo trasparent, per te cilin nuk eshte bere publik asnje qendrim perfundimtar.
Dhe pyetjet e detyrueshme per pergjigje ndaj te gjithe shqiptareve jane:
1.Negociatat e filluara per kufirin detar me Greqine a perfunduan?

2.Ne se negociatat jane nderprere cilat jane arsyet parimore te pazgjidhshme?
3.A ka qene Vendimi i Gjykates Kushtetuese linja udheqese e qendrimit ne negociatat per marreveshjen e kufirit detar me Greqine?
4.A ka pasur pala greke gjate negociatave teme te diskutimit zgjerimin me 12 milje.
5.Pas deklarimeve te Greqise per zgjerimin me 12 milje ne veren e ketij viti a u mblodh grupi negociator shqiptar per percaktuar qendrimin dhe vendimin lidhur me vazhdimin e negociatave?
Paragrafi i parë të nenit 15-të, të Konventës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtën e Detit (UNCLOS), percakton: “Kur brigjet e dy shteteve janë të kundërta, ose ngjitur me njëra-tjetrën, asnjëri nga të dy shtetet nuk ka të drejtë, duke mos arritur marrëveshjen midis tyre në të kundërt, të zgjasë detin e tij territorial përtej vijës mesatare, çdo pikë e së cilës është e barabartë nga pikat më të afërta në pikat bazë nga të cilat matet gjërësia e deteve territoriale të secilit prej dy shteteve. Dispozita e mësipërme nuk zbatohet, megjithatë, kur është e nevojshme për shkak të titullit historik ose rrethanave të tjera të veçanta për të kufizuar detet terrritoriale të dy shteteve në një mënyrë që është në ndryshim prej tyre”.
Pyetjet e papercyeshme ndaj Edi Rames prej gjithe shqiptareve jane:
1.Cfare interesi te erret fsheh dhe kush ja ka lidhur gojen dhe duart Kryeministrit, qe nuk ben trasparencen e situates lidhur me negociatat per marreveshjen e kufirit detar me Greqine?
2.Ne se marreveshje nuk pati, cilat ishin shkaqet qe ajo u prish?
2.Perse Kryeministri nuk veproi dhe nuk reagoi pas deklaratave te qeverise Greke per zgjerimin me 12 milje, por zgjodhi pasivitetin e qellimshem, qe u hapte rrugen veprimeve te njeanshme te Greqise kunder interesave te Shqiperise?
I gjithe qendrimi dhe veprimi i Edi Rames si kryeminister ka qene qartazi nje veprim qe tradhetonte interesat e vendit dhe strategjia e mungeses absolute te trasparences, pasiviteti e mosveprimi i qellimshem i tij i ka minuar shume rende siaskush tjeter interesat e vendit.
Eshte e qarte se ketu nuk kemi te bejme me papergjegjshmeri te Edi Rames, por me nje strategji te miremenduar, qe shet interesat e Shqiperise dhe qe perben nje tradheti kombetare te qarte dhe pa ekuivok.
Zbulimi, hetimi dhe denimi i kesaj tradhetie eshte nje detyrim shteteror kushtetues si dhe do te ishte nje mesim historik per kedo, qe do te guxonte te prekte qofte edhe nje therrime interesat e Shqiperise.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT