29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Aktori i “Joker”, Joaquin Phoenix në një film për Napoleon Bonapartin në epikën e Ridley Scott

Pas suksesit të madh të filmit fitues të Oscar (2000) “Gladiator”, Scott dhe Phoenix do të sjellin bashkëpunimin e tyre të dytë me titull “Kitbag”.

Regjisori veteran Ridley Scott dhe ylli i Hollivudit Joaquin Phoenix po bashkohen edhe një herë për një film historik, të titulluar “Kitbag”, i cili do të sjellë aktorin e Joker-it si udhëheqësin ushtarak francez dhe perandorin Napoleon Bonapart.

Lajmi vjen ndërsa Scott përfundoi prodhimin në filmin historik drama-thriller “Dueli i fundit” në Irlandë për Studios.

“Kitbag”, titulli i filmit, rrjedh nga thënia “Është ekipi i një gjenerali i fshehur në çantën e çdo ushtari”.  Termi “Kitbag” në shqip do të thotë çantë ushtarake.

Projekti është një mishërim i origjinës dhe personalitetit të Napoleonit dhe ngjitjes së tij të shpejtë në fron si perandor, parë përmes prizmit të marrëdhënies së tij problematike dhe shpesh të paqëndrueshme me gruan e tij dhe një dashurie të vërtetë, Josephine.

Qëllimi i filmit është të kapë betejat e famshme të Napoleonit, ambicien e paepur dhe mendjen strategjike mahnitëse si një udhëheqës i jashtëzakonshëm ushtarak dhe vizionar i luftës.

David Scarpa, i cili ishte regjisori i “Të gjitha paratë në botë”, po punon për skenarin për “Kitbag”.

Filmi është vendosur në 20th Century Studios, ku banderola e prodhimit të kineastit Scott Free ka marrëveshjen e saj.

Scott dhe Kevin Walsh janë të bashkuar për të prodhuar.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT