36.5 C
Tiranë
Saturday, June 22, 2024
spot_img

Avokatja tregon çfarë i tha Taulant Pasho, djali i çiftit shqiptar, trupat e të cilëve u gjetën të shpërndarë në katër valixhe

Emri i tij është Taulant Pasho, është 33 vjeç dhe për momentin ndodhet në një burg në Zvicër. Ai është djali i Shpëtim dhe Teuta Pashos, çiftit shqiptar, trupat e të cilëve u gjetën të shpërndarë në katër valixhe në një fushë pranë burgut të Soliçianos në Firence të Italisë.

Ngjarja ka tronditur Italinë dhe Shqipërinë, që kur u mësua se trupat i përkasin çiftit shqiptar. Një tatuazh në formë spirance në trupin e Shpëtimit ka ndihmuar në zbardhjen e identitetit. Një kujtim nga koha kur ishte pjesë e ushtrisë, në marinën shqiptare në vitet ’79-’82.

Taulanti ishte arrestuar për drogë në Itali dhe priste që të dilte ditën kur edhe u zhdukën prindërit e tij.

Avokatja e tij, Sabrina del Fio ka rrëfyer se çfarë i ka thënë Taulanti.

“Jam i shqetësuar, prindërit e mi janë zhdukur prej ditësh, askush nuk e di ku janë. Nuk përgjigjen në telefon, është e çuditshme, prindërit e mi nuk sillen kështu,”kujton avokatja.

“Taulanti më telefonoi për një kafe në gjykatë në Firence. Ishte hera e fundit që e pashë. Folëm për problemet e tij ligjore, por më tregoi edhe për familjen e tij. Më tha se ishte sjellje e çuditshme e prindërve të tij, pasi ata i përgjigjen gjithmonë në telefon”.

Avokatja kujton sërish: Më ka marrë edhe para dy ose tre vitesh. Taulanti më telefonoi nga një numër anonim. Ishte telefonatë e shkurtër. Më pyeti për akuzat ndaj tij. Më tha se nuk kishte para dhe se ishte i dëshpëruar për fatin e prindërve të tij, për të cilët nuk dinte asgjë”.

Taulant Pasho doli në arrest shtëpie, por u largua nga Italia duke lënë aty dy motrat dhe një të dashur, e cila kishte ngritur një ankesë ndaj tij.

Tashmë është në burg në Zvicër, jo për çështje droge, por për vjedhje.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT