25.5 C
Tiranë
Monday, May 20, 2024
spot_img

Bill Gates jep lajmin e mirë: Deri në pranverë do të kthehemi në normalitet!

Për muaj me radhë, njerëzit kanë menduar se kur jeta do të kthehet në “normalitet” gjatë pandemisë.

Bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates ka një vlerësim. Me vaksina premtuese dhe trajtime terapeutike, Gates tha se Shtetet e Bashkuara mund të ishin në rrugën e tyre për t’u kthyer në normalitet deri në pranverën e vitit 2021, gjatë një interviste dhënë për “TODAY” të NBC.

Megjithatë, gjendja aktuale e pandemisë në SHBA është shqetësuese. Tani janë më shumë se 100,000 njerëz të shtruar në spital për COVID-19, dhe më shumë se 13.93 milionë raste të përgjithshme.

“Katër ose pesë muajt e ardhshëm në të vërtetë duken mjaft të zymtë, nëse nuk mund të dyfishojmë sjelljen tonë”, i tha Gates Savannah Guthrie.

 

“Gjëja më ndikuese” që njerëzit mund të bëjnë tani për të zvogëluar përhapjen e mëtejshme dhe për t’i dhënë fund pandemisë, është të ndjekin atë që na është thënë të bëjmë gjatë gjithë kohës”, tha Gates. Për shembull, “shoqërimi më pak me njerëz, [dhe] mbajtja e një maske kudo që mund të ekspozoheni ndaj dikujt jashtë shtëpisë tuaj”, shtoi ai.

 

Vaksinat janë afër aprovimit. Prodhuesit e ilaçeve Pfizer dhe Moderna kanë paraqitur autorizimin e përdorimit emergjent për vaksinat nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, tha të mërkurën se shteti pret doza të mjaftueshme deri në 15 dhjetor për të vaksinuar 170,000 njerëz.

Anthony Fauci, eksperti kryesor i vendit për sëmundjet infektive, tha se deri në prill, të rinjtë e shëndetshëm pa kushte themelore do të jenë në gjendje të “hyjnë në një CVS ose në një Walgreens dhe të vaksinohen”, gjatë një interviste me CEO-në e Facebook Mark Zuckerberg më 30 nëntor.

Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton kanë thënë secili se do të marrin vaksinën dhe do ta publikojnë atë në kamera për të krijuar besimin e publikut.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT