Tiranë
Thursday, May 2, 2024
spot_img

Chelsea shkatërron Evertonin me 6-0, ndërsa Atalanta barazon në Seria A”

Everton përjetoi një ditë të vështirë të hënën, duke përballuar një humbje të thellë nga Chelsea, skuadra e Londrës e cila ka bërë investime të mëdha, por ka hasur vështirësi në këtë sezon. Ndeshja përfundoi me rezultatin shokues 6-0 në favor të Chelseas në Stamford Bridge. Goli i parë u shënuar vetëm në minutën e 13-të nga talenti Cole Palmer, i cili hapi tabelën e rezultateve.

Palmer do të shënojë dy herë të tjera para se Jackson të mbyllte pjesën e parë me shifrat 4-0 për Chelsea. Në pjesën e dytë, Palmer shënoi edhe një gol, duke përjetuar një debutim të mrekullueshëm në karrierë me një “poker”, ndërsa shifrat përfundimtare u vendosën nga mbrojtësi 20-vjeçar Gilchrist. Megjithëse fitoi me një diferencë të madhe, Chelsea vazhdon të qëndrojë larg zonës europiane për sezonin e ardhshëm, ndërkohë që Everton po përjeton një periudhë të vështirë.

Në Seria A, Atalanta pati një rezultat të pakënaqshëm duke barazuar 2-2 në shtëpi kundër Veronas, edhe pse fillimisht Atalanta udhëhoqi me 2-0 në minutën e 18-të. Golat e Scamaccas dhe Ederson dukeshin të siguronin një fitore të lehtë në Bergamo. Megjithatë, Verona u rikthye në lojë në pjesën e dytë, shënuar fillimisht nga Lazovic dhe pastaj barazuar me Noslin. Atalanta kishte disa raste të arta për të fituar, por në fund, ekipet ndanë pikët. Kjo rezultat bën që tifozët të zhgënjehen, pasi Atalanta po lufton për një vend në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm. Në një ndeshje tjetër të Seria A, Fiorentina barazoi 1-1 kundër Genoas. Gudmunson shënoi për Genoanë, ndërsa Ikone barazoi për Fiorentinën.