25.5 C
Tiranë
Friday, June 14, 2024
spot_img

Iran, vdes në moshën 138 vjeçare burri më i vjetër i botës

Ka vdekur burri më i vjetër i Iranit, që sipas dokumenteve zyrtare ishte 138 vjeç.

Lajmin e bën me dije agjencia shtetërore Irna, që saktëson që i moshuari nga vdekur për shkak të moshës. Ahmad Soufi, anëtar i minorancës kurdë, është shuar në Saqqez, në provincën e Kurdistanit, pranë kufirit me Irakun.

Sipas kartës së identitetit burri kishte lindur në 28 shkurt 1882, shumë përpara personit që njihej zyrtarisht si burri më i vjetër në botë, japonezi Kane Tanaka, që është 117 vjeç.

Soufi nuk ishte klasifikuar në listën e personave më të vjetër në botë, ku në vend të parë ishte japonezi. Agjencia Irna publikon një kopje “chenasnameh” (equivalente me regjistrin familjar) dhe kartën e tij të identitetit, ku të dyja shkruan për lindjen që i takonte shekullit XIX. Kurdët janë të njohur në Iran si një popullsi që jetojnë mbi 100 vjeç.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT