27.5 C
Tiranë
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Meta: Buxheti po shkon për PPP-të, të shkurtohen pagesat për koncesionet e qeverisë

Presidenti i Republikës Ilir Meta, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se buxheti i shtetit po shkon për PPP-të.

Meta thekson se duhet që të shkurtohen pagesat për koncesionet e qeverisë, pasi po jepen shumë para në këtë lloj forme.

Postimi i presidentit Ilir Meta:

Do RRITEN gati me DY HERË pagesat për PPP-të me mbështetje buxhetore, nga 7.9 MILIARD LEKË në vitin 2020, në 14.5 MILIARD LEKË në vitin 2021.

TË SHKURTOHEN pagesat për PPP-të dhe TË SHTOHEN fondet për GRUPET më TË PREKURA nga COVID-19.

opennews.al
Vlera totale e kontratave PPP në vitin 2021 arrin në 838.2 MILIARD LEKË ose 49.8% e Prodhimit të Brendshëm Bruto.
Ndërsa për luftën kundër COVID-19 janë parashikuar 14.5 MILIARD LEKË ose 0.86% e Prodhimit të Brendshëm Bruto.
opennews.al

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT