27.5 C
Tiranë
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Ndalimi i shkarkimit të Tik Tok në SHBA/ Çfarë po ndodh me aplikacionin?

Departamenti i Tregtisë i SH.B.A.-së ka ndaluar një ndalim të TikTok që do të hynte në fuqi të Enjten mbrëma. Urdhri do të kishte ndaluar shkarkimin e aplikacionit në SH.B.A. departamenti i Tregtisë vonoi ndalimin “në pritje të zhvillimeve të mëtejshme ligjore”, duke cituar një vendim të gjykatës së Filadelfias nga shtatori ku tre TikTokers të shquar kishin argumentuar që aplikacioni duhet të lejohej të veprojë në Amerikë.

Vendimi do të jetë një lehtësim për rreth 100 milion përdorues të TikTok në SHBA. Në shtator, pronari kinez i TikTok, ByteDance njoftoi një marrëveshje me Walmart dhe Oracle për të zhvendosur pasuritë e TikTok në SHBA në një njësi të re të quajtur TikTok Global.

Donald Trump e përkrahu paraprakisht marrëveshjen. Megjithatë të martën TikTok tha se nuk kishte asnjë reagim nga qeveria e SHBA në dy muaj. Presidenti Trump ka thënë se dëshiron që TikTok t’i shitet një kompanie amerikane. Si ai, ashtu edhe sekretari i shtetit Mike Pompeo, kanë thënë në mënyrë të përsëritur se të dhënat e përdoruesve të SH.B.A.-së mund t’i kalohen qeverisë kineze, megjithëse nuk janë paraqitur prova që e tregojnë këtë. TikTok mohon akuzat. Aplikacioni tashmë është i ndaluar në Indi, pas një përplasje diplomatike me Kinën. TikTok nuk mund të arrihej për koment.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT