28.5 C
Tiranë
Thursday, July 25, 2024
spot_img

Pamje te frikshme nga tërmeti në Turqi / Foto dhe Video

Në Izmir, qyteti më i goditur nga tërmeti shkatërrues që ra disa orë më parë në detin Egje, ka nisur tashmë operacioni i shpëtimit. Nga informacionet e para zyrtare, konfirmohen deri më tani 4 viktima dhe 120 të plagosur.

Dhjetëra objekte atje janë shembur, ndërsa deri më tani është nxjerrë e gjallë nga rrënojat një grua. Të shumtë raportohet të jenë personat që kanë mbetur poshtë pallateve të shembura.Agjencia e kërkim-shpëtimit i bën thirrje qytetarëve të mos futen nëpër banesat e tyre.

Ky tërmet zgjati për disa kohë dhe u ndje pak para mesditës në të gjithë Greqinë. Epiqendra e tërmetit, i cili tronditi të gjithë kombin, ishte në ishullin e Samos, pak larg bregdetit turk. Sidoqoftë, temperatura u ndje deri në perëndim në rajonin e Atikës dhe gjithashtu në Rodos, Syros, Kretë dhe në pjesë të tjera të vendit. Qyteti bregdetar i Smyrna, në bregdetin turk, pësoi një dëm të madh, sipas raporteve të hershme.

Në Samos disa ndërtesa u dëmtuan, duke përfshirë një kishë. Autoritetet në Samos tani po vlerësojnë situatën. Një seri mini-tsunami goditi ishullin pas goditjes fillestare.

opennews.al
opennews.al
opennews.al

 

 

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT