27.5 C
Tiranë
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Themelohet ‘Urdhri i Përkthyesit’, Bardhyli: Të jetë rregullator. Tupja: Nuk bën batuta vetëm kryeministri, është profesioni i parë i botës

Nē festën e Shën Jeronimit, e njohur si Dita botërore e Përkthimit, Qendra e Kombetare e Librit e Leximit, mbajti simpoziumin, “Kufijte dhe gjuha”. Drejtoresha e Alda Bardhyli bëri me dije themelimin e Urdherit të përkthyesit, si rregullator për ata që ndërtojnë ura mes gjuhëve e kulturave.

Alda Bardhyli, drejtore e Qendres se Librit tha se “Sjellim Urdhrin e Perkthyesit, si rregullator tregu. Urojmë qe brenda vitit te ardhshem te jete gati, pasi perkthyesit duhet te kene status”.

Lajmi u pershendet nga profesor Edmond Tupja që si një prej dashnorëve të letërsisë e gjuhës, solli ne vemendje edhe emrat me te çmuar te perkthimit qe nga Buzuku.

“Toka arberore eshte toke perkthyesish. Buzuku ka qene i apri qe dime ne me Mesharin. Perkthyesi eshte ai qe lidh dy ura e dy brigje. Urdhri i perkthyesit, eshte nisme e lavderueshme se ne perkthyesit jemi si nje tufe a bande qe nuk mblidhemi kurre. Ne perkthyesit jemi bande e ç’organizuar. Dhe kam nje batute, se nuk ben batuta vetem kryeministri, bejme dhe ne, por ne jemi me modeste. Batuta eshte kjo: profesioni i parë në bote nuk eshte ai qe dime ne, profesioni i pare ne bote eshte ai i perkthyesit”, tha Tupja me te qeshur, nje nga perkthyesit me te mire te gjuhes frenge ne vend.

Gjatë simpoziumit u përmenden emra të njohur që kanë shqipëruar veprat më të mëdha botërore në shqip si Noli, Kuteli, Kokona, etj, e njëhërësh nevoja e njohjes së kulturave dhe dhuntisë së shkrimtarit.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT