25.5 C
Tiranë
Monday, May 20, 2024
spot_img

Çfarë nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj…

-Peshku

Peshku është një nga aleatët më të mirë të trurit. Sidomos kur bëhet fjalë për sardelet dhe skumbrinën, është me vend të përmendim efektivitetin anti-inflamator të yndyrnave omega 3, lipideve të mira që ndihmojnë aspekte të ndryshme të shëndetit tonë.

opennews.al

-Fara e lirit

Edhe farat e lirit, të gjithanshme në kuzhinë dhe të përsosura për mëngjesin dhe vaktet e tjera, do të konsiderohen si ilaç për shëndetin e trurit gjithmonë për shkak të pranisë së omega 3.

opennews.al

-Avokado

Avokado është ndër frutat që promovojnë shëndetin e trurit për shkak të pranisë së acideve yndyrore të pangopura, por edhe nga ato të mineraleve si magnezi dhe kaliumi.

opennews.al

-Çaj jeshil

Çaji jeshil është një pije të mrekullueshme dhe të konsumuar për shekuj dhe shekuj. Falë pranisë së tij të polifenoleve antioksiduese, shpesh vihet në dyshim kur bëhet fjalë për ushqime dhe pije që duhen konsumuar për të ruajtur shëndetin e trurit.

opennews.al

-Kafe

Pija që karakterizohet nga një efikasitet i fortë antioksidant. Siç është theksuar nga disa studime të kryera ndër vite, kafeja mund të luajë një rol në parandalimin e sëmundjeve neurodegjenerative të tilla si Parkinson.

opennews.al

-Domate

Kjo perime është e pasur me antioksidantë dhe falë tyre promovon mbrojtjen e qelizave të trurit.

opennews.al

-Brokoli

E mbushur me përfitime si të gjitha perimet kryqëzore, brokoli, siç dëshmohet nga disa studime, mund të provojë të jetë një shpëtim për shëndetin e trurit. Ndër rezultatet e marra, është e mundur të citohen rezultate më të mira në testet e kujtesës dhe në ato që kanë të bëjnë me vëmendjen.

opennews.al

-Kivi

Karakterizuar nga një efikasitet i fortë kundër stresit , kivi është i njohur gjithashtu për pasurinë e tij në bakër, një mineral që konsiderohet si një pikë themelore referimi kur bëhet fjalë për promovimin, në veçanti të fëmijëve, të zhvillimit të sistemit nervor.

opennews.al

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT