36.5 C
Tiranë
Saturday, June 22, 2024
spot_img

Italia / Virusi ka qenë i pranishëm më herët nga sa pretendon Kina.

Prej kohësh ka pasur spekulime se koronavirusi i ri ka nisur të qarkullojë në Europë shumë më më përpara se Covid-19 të konfirmohej zyrtarisht nga Kina.

Një studim i fundit në Itali sjell të dhëna tronditëse.

Studimi i publikuar në Tumori Journal tregon se 11.6 përqind e 959 vullnetarëve të shëndetshëm, që morën pjesë në një skanim për kancerin e mushkërive nga shtatori 2019 deri në mars 2020, kishin antitrupa për koronavirusin.

Një testim i mëtejshëm për antitrupa u krye dhe zbuloi se të paktën katër raste ishin pozitivë që në javën e parë të tetorit, që do të thotë se janë infektuar që në shtator.

Zyrtarisht, pacienti numër 1 në Itali është Mattia Maestri, që u pikas me koronavirus më 21 shkurt, në një qytezë pranë Milanos.

Edhe shtete të tjera si SHBA, Franca e Britania kanë hedhur dyshime se virusi ka qenë i pranishëm në vendet e tyre më herët nga sa pretendon Kina.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT