29.5 C
Tiranë
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Zgjedhjet në SHBA/ Garë e fortë për Kongresin, demokratët në avantazh tek Dhoma e Përfaqësuesve

Teksa Biden dhe Trump po garojnë për kandidat për President paralelisht një përballje e ‘nxehtë’ po ndodh dhe për Kongresin si dhe Dhomën e Përfaqësuesve.

Sa i përket Kongresit, diferencat janë shumë të ngushta pasi deri më tani republikanët kanë 48 vende kurse demokratët 46.

E kundërta po ndodh në Dhomën e Përfaqësuesve ku demokratët kanë një avantazh të mirë me 204 vende kurse republikanët 190.

Zgjedhjet e SHBA do i vulosë gara për President që duket se po fitohet nga Biden. Ish-zv/presidenti ka deri më tani 164 vota elektorale teksa me fitoren në Nevada siguron edhe 6 vota të tjera që e shpallin fitues, por gara vijon.

Ndërkohë Trump ka 114 vota elektorale, teksa vetëm në Nevada është në disavantazh teksa tek të tjerat është në epërsi.

Artikuj të Tjera

Komento

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

POSTIMET E FUNDIT